Zdjęcie Artykułu

Obchody Święta Narodowego 3 Maja 2016

10.05.2016

We wtorek 3 maja br. w Garbowie odbyły się obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęła Msza św. za pomyślność Rzeczpospolitej i Narodu Polskiego w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego sprawowana przez ks. proboszcza Zenona Małyszka, który wygłosił homilię oraz ks. kan. Stanisława Wąsika. W tym dniu modlono się również za wszystkich strażaków w przededniu ich patronalnego święta – św. Floriana. W ten sposób wyrażano wdzięczność i uznanie wszystkim druhom OSP, którzy niosą bezcenną pomoc w chwilach zagrożenia mieszkańcom swoich miejscowości.

W uroczystościach 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja wzięły udział poczty sztandarowe, władze samorządowe, kombatanci, przedstawiciele jednostek pożarniczych, Kół Gospodyń Wiejskich, placówek oświatowych, organizacji pozarządowych i mieszkańcy gminy.

Młodzież z Zespołu Szkół w Garbowie zaprezentowała montaż słowno-muzyczny pt. „Witaj Maj, Trzeci Maj”, reżyserowany przez nauczycielki: Bożenę Tuszyńską-Firlej i Lucynę Żak, oprawę muzyczną przygotował – Mariusz Gajosz. Młodzież pięknie prezentowała się w strojach z epoki podczas inscenizacji oraz pokazu tanecznego poloneza i pozostawiła jak zawsze dobre wrażenia.

Po części artystycznej głos zabrał wójt gminy Kazimierz Firlej, który podkreślił w swoim przemówieniu jak ważne dla nas Polaków jest Święto 3 Maja. Rocznicę uchwalenia Konstytucji obchodzono nawet w czasie zaborów a w okresie międzywojennym było to wielkie święto państwowe. Święto Konstytucji przywrócono w 1990 r., od tamtego czasu jest ono świętem narodowym. Nasza gmina kontynuuje tę tradycję, wpisaną i zakorzenioną w naszej historii.

Wójt również podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia Narodowego Święta, dając tym samym wyraz swojego patriotyzmu.

Następnie uczestnicy święta przemaszerowali pod pomnik w garbowskim parku przy akompaniamencie połączonych orkiestr dętych: jednej, która od lat uświetnia uroczystości patriotyczne w naszej gminie i drugiej – Garbowskiej Orkiestry Dętej.

Pod pomnikiem „Kamień Kościuszki” wiązankę biało-czerwonych kwiatów złożył Wójt wraz z przewodniczącą Rady Gminy Katarzyną Chabros oraz przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego Radosław Orgasiński.

Na zakończenie święta majowego odbyły się Gminne Zawody Pożarniczo-Sportowe na boisku w Woli Przybysławskiej. 

Liczba wyświetleń: 612
Ekoenergia dla Gminy Garbów ekoenergia Projekty Unijne unia Plan gospodarki NiskoemisyjnejPlan gospodarki Niskoemisyjnej Odpady po nowemu odpady E-Odpady kosz Film Promocyjny film Ogłoszenia Sołeckie ogloszenie Biuletyn Informacji Publicznej bip Zamówienia Publiczne zamowienia Platforma Usług Komunalnych
- wodomierze uslugikom
Multimedialna Izba Tradycji unia LGD Kraina Wokół Lublina lgd Galeria Zdjęć galeria Monitor Polski orzel Dzienniki Urzędowe orzel E- mapa Gminy Garbów Mapa
bigboxbg

Głos Garbowa

Od lutego 1991 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej wydaje "Głos Garbowa" - miesięcznik na łamach którego zamieszczane są informacje dotyczące wydarzeń w gminie i regionie, prezentowana jest wielowiekowa historia, a także twórczość artystyczna mieszkańców.

POBIERZ AKTUALNY NUMER: luty-marzec 2018 (326-327)

© 2015 Gmina Garbów Projekt i realizacja: Sulimo